Лікування ГРВІ у дорослих та дітей
Для успішної боротьби з захворюваннями педіатри призначають певні групи лікувальних засобів. Для усунення головного болю та температури використовують жарознижувальні ліки від застуди. Аби полегшити кашель і спростити процес відхаркування призначають муколітики. Усунути симптоми нежитю можна за допомогою судинозвужувальних крапель та
соляних розчинів для промивання носа.
Кашель у дорослих та дітей
Це одна з найпоширеніших причин звернення до педіатра. Кашель насправді є захисною реакцією організму на слиз чи мокротиння, стороннє тіло, що потрапило у дихальні шляхи. Він може бути симптомом як звичайної застуди, так і більш серйозного захворювання.
Симптоми
Сухий кашель може з’явитися не тільки внаслідок захворювань органів дихання або інфекційних уражень. Часто кашель є симптомом захворювань травної системи, серця, щитоподібної залози. Сухий кашель — дуже неприємний, дратівливий і виснажливий. Він формується у гортані, коли на слизовій її задньої стінки локалізується запальний процес. Це провокує відчуття першіння або лоскотання.
Сухий кашель називають також непродуктивним, оскільки при ньому не спостерігається відходження мокротиння з легень. Іноді сухий кашель провокує блювотні рефлекси та навіть нетримання сечі. Такий кашель небезпечний, оскільки дуже подразнює горло і навіть травмує його.
Причини
Сухий кашель може з’явитися не тільки внаслідок захворювань органів дихання або інфекційних уражень. Часто кашель є симптомом захворювань травної системи, серця, щитоподібної залози. Причиною сухого кашлю може бути природна реакція організму на дратівливі та токсичні речовини (пари хлору, аміаку, сірководню, брому тощо), щомістяться
в повітрі.
Причини сухого кашлю:
- інфекційні захворювання (ГРВІ, грип, туберкульоз, аденовірусна, коронавірусна інфекція та ін.);
- захворювання органів дихання (ларингіт, фарингіт, бронхіт, ХОЗЛ, запалення легенів, бронхіальна астма, новоутворення легенів);
- захворювання травної системи (рефлюкс-езофагіт);
- серцево-судинні патології (серцева недостатність, ТЕЛА тощо);
- хвороби щитоподібної залози;
- алергії;
- стресові ситуації;
- куріння;
- наявність стороннього тіла в дихальних шляхах.
У дітей сухий кашель, частіше за все, викликаний гострими респіраторними вірусними інфекціями. Такий кашель з’являється при кашлюку, ларинготрахеїті, бронхіті та інших хворобах верхніх дихальних шляхів.
Багато хто вважає, що кашель викликається тільки захворюваннями дихальних шляхів, однак, тривалий сухий кашель може бути симптомом таких серйозних захворювань як серцева недостатність, онкологічні захворювання органів
середостіння, при туберкульозі. У таблиці представлені симптоми і діагностика деяких захворювань, для яких характерний сухий кашель без температури або з температурою 37С.
Кашель і нежить без температури
- При застуді, а також деяких видах ГРВІ можливе виникнення катару верхніх дихальних шляхів, нежиті, кашлю без температури тіла або 37 -37,2. При таких видах ГРВІ горло може і не турбувати, але зазвичай також болить горло,
кашель, а температури немає. Якщо кашель не проходить протягом 3 тижнів після початку ГРВІ слід звернутися до терапевта. - Алергічна реакція на різні квітучі рослини в квартирі або на вулиці, алергія на пил також супроводжується сухим непродуктивним кашлем, алергія на шерсть домашніх тварин, на корм або засоби догляду за тваринами, також
подібна реакція можлива на парфумерні та косметичні засоби. Навіть в килимах і постільну білизну чимало алергенів, на які можлива неадекватна реакція організму, яка виражається сухим кашлем і нежиттю без температури. Також масивне використання різної побутової хімії, небезпечних пральних порошків з ПАР понад 35% — все це може відбиватися на стані дихальної системи і виявлятися у вигляді кашлю і нежиті без температури. - Постінфекційний кашель — після гострих інфекційних або вірусних запалень дихальних шляхів кашель з першением, подкашливание, почуттям лоскотання або садненія, може тривати до 3 тижнів, і просто неприємні відчуття і рідкісне подкашливание можливо до 1,5 місяців.
Сухий тривалий кашель без температури
- Як не дивно, але стресові ситуації, нервові потрясіння, переживання можуть спровокувати сухий кашель — це називається психогенним кашлем, коли людина хвилюється, втрачається або ніяковіє, він може підкахикують.
- Також при тривалому знаходженні в приміщенні з сухим, курних повітрям може з’явиться роздратування в дихальних шляхах.
- Онкологічні захворювання. Якщо тривалий сильний сухий кашель без температури триває понад місяць, слід звернутися до терапевта, пульмонолога, алерголога, онколога, фтизіатра для проходження ретельної діагностики,
оскільки захворювань, що викликають безперервний кашель дуже багато — туберкульоз, рак легенів, рак бронхів, трахеї, горла. - Захворювання серця — Серцевий кашель слід відрізняти, наприклад, від кашлю курця або бронхіального кашлю. Такий кашель виникає після фізичного навантаження і при цьому не виділяється мокрота, однак, іноді при гострому протіканні серцевих захворювань, можливі кров’яні виділення після сухого кашлю. Це пояснюється неправильною роботою лівого шлуночка, коли в легенях відбувається застій крові та її виділення з кашлем. Людини крім кашлю турбують і серцебиття, і задишка, і болі в області серця і пр.
- Хронічні захворювання лор органів — часто при хронічних захворюваннях носоглотки, таких як синусит, фронтит, через стікання слизу з носа по задній стінки горла, можливо поява кашлю без температури, він є супутнім і не
пов’язаний з нижніми дихальними шляхами
Оздоровлення
Потрібно не лише вживати призначені лікарські засоби. Важливо також створити належні умови для того, щоб полегшити прояв симптому, загальне самопочуття і пришвидшити одужання:
- забезпечити прохолодний та вологий клімат у кімнаті;
- пити багато теплої рідини;
- багато відпочивати й виходити на вулицю.
Перераховані рекомендації, яких варто дотримуватися при симптоматичному лікуванні кашлю, актуальні і для дорослих, і для дітей. Проте, якщо мова йде про маленького пацієнта, пам’ятайте, що прогулянки краще відмінити, якщо є температура.
І в жодному разі не призначайте дитині на власний розсуд будь-які лікарські засоби, навіть повністю натурального походження!
Спосіб лікування сухого кашлю залежить від його причини. У випадку ГРВІ варто постаратись перетворити його на продуктивний кашель, щоб вивести мокротиння з легень. Сухий кашель, який не пов’язаний з інфекцією та захворюванням легень, можна полегш ити.
Краплі чи льодяники з ментолом допоможуть при подразненому горлі, заспокоять пошкоджену ділянку та дадуть ефект охолодження. Якщо кашель сильно подразнює гортань, викликає біль і заважає спокійному сну, лікар може виписати
протикашльові препарати. Вони послаблюють чутливість нервових закінчень і пригнічують рефлекс.
Хронічний кашель може виникнути через сухе повітря в приміщенні з кондиціонером чи опаленням. Щоб позбутись його, слід використовувати зволожувач повітря та якнайчастіше провітрювати кімнату.
Для ефективного лікування кашлю слід пити багато теплої рідини. Підійде бульйон, рідкий суп, трав’яний чай чи напій з додаванням меду. Якщо постійно зволожувати поверхню горла, подразнення загоїться швидше. Також слід триматись подалі від будь-яких подразнень, на зразок пилу, диму чи шерсті тварин.
Симптоми
Продуктивний кашель, зазвичай, є симптомом вірусних інфекцій, таких як застуда та грип. Також він супроводжує інші інфекції, особливо інфекції нижніх дихальних шляхів, такі як: бронхіт, бронхіоліт чи пневмонія. Інфекція викликає подразнення слизової оболонки дихальних шляхів та виділення густого та липкого мокротиння у бронхах. Такий
слиз (мокротиння) неможливо відкашляти за допомогою ворсинок, що розташовані на поверхні слизової оболонки бронхів. Повітряні шляхи блокуються, а робота легенів та дихання сильно ускладнюється. Вологий кашель лікують за допомогою препаратів, які розріджують густий слиз та стимулюють відхаркування – відхаркувальні засоби.
Кашель у дітей
Достатньо дізнатись, чи відхаркує дитина мокроту коли кашляє. Якщо так – кашель скоріше за все вологий. Відхаркування мокроти необхідне, щоб очищати легені від інфекції. Після цього дитині тимчасово стає краще. Потім мокрота накопичується знову – виникає новий напад кашлю. Він може супроводжуватись хрипами, болем в легенях, свистячим диханням. Цей процес повторюється постійно, як правило, посилюється зранку та ввечері. Чим густіша мокрота – тим виснажливіший кашель. Про особливості кашлю у дітей можна прочитати тут.
Причини
Найчастіше мокрий кашель супроводжує інфекційні захворювання респіраторних органів дихання, наприклад застуду або грип. Однак мокротиння утворюється і у повністю здорової людини. Воно будє мізерними та мати прозорий колір. Якщо такий кашель не супроводжується температурою, то він зазвичай проходить сам по собі.
Під час простудних захворювань виникає рефлекс кашляння, який виводить мокротиння та слиз утворені під час хвороби. У більшості випадків він проходить самостійно після повного звільнення бронхів від скупчень слизу. Такий симптом також супроводжує уповільнені інфекційні захворювання легенів, в тому числі і туберкульоз.
Запалення поверхні бронхів, набряк та виділення слизу, респіраторні інфекції, виділення речовин, що посилюють запалення
Оздоровлення
Важливо починати лікування якомога раніше, щоб уникнути ускладнень. На перший погляд, існує безліч ліків від кашлю, але за механізмом дії вони поділяються на кілька основних груп. Розібратись в них легко, (Є три основні групи препаратів від кашлю: 01 Протикашльові 02 Рефлекторні (Рослинні) 03 Муколітики Дренажний масаж Для масажу необхідно покласти дитину на живіт так, щоб голова знаходилась нижче тіла. Можна підкласти велику подушку під живіт. В такому положенні мокрота відхаркується легше. Слід з помірною силою стукати кінчиками пальців або складеними долонями по спині дитини, уникати областей серця, хребта та нирок. Попросіть дитину повільно
глибоко вдихати та швидко видихати, це сприяє видаленню мокроти з дрібних бронхів. Виконуйте масаж 2-3 рази на день. Якщо дитина починає скаржитись – слід зменшити інтенсивність масажу або зовсім припинити.
Підтримка водного балансу Висока температура тіла призводить до втрат води з потом. Необхідно давати дитині багато рідини. Це допоможе розрідити мокроту в легенях, уникнути розладів в обміні речовин та попередити переохолодження.
Захист родини
Слід проводити вологе прибирання, виділити для дитини окремий посуд, регулярно мити руки. Ризик передачі інфекції ще комусь із родини при дотриманні цих правил знижується. Тепер Ви знаєте більше про вологий кашель та його лікування. Попереджений – отже озброєний. Запам’ятайте! Перед застосуванням лікарського засобу необхідно проконсультуватися з лікарем та обов’язково ознайомитися з інструкцією для медичного застосування препарату1.
Симптоми
Хронічний кашель може серйозно позначатися якості життя хворого. Оскільки напади кашлю можуть супроводжувати,
наприклад, прийому їжі та говоріння, хворий може відчувати обмеження у спілкуванні та почуття ізольованості.
Люди, які страждають на хронічний кашль, часто турбуються про незручності, які їх кашель завдає подружжю, рідним та друзям, і побоюються, що кашель заважатиме повсякденному спілкуванню — наприклад, походам у кіно чи ресторан.
- постійне почуття лоскоту в грудях та горлі;
- почуття роздратування або сверблячки у грудях і горлі;
- хрипкий голос або інші проблеми із голосом;
- почуття закладеності горла;
- дивний смак у роті;
- втрати свідомості (кашльові непритомності);
- нетримання (проблеми з утримуванням сечовипускання чи калу).
Хронічний кашель у дітей Хронічний кашель у дітей молодше 15 років визначається як кашель тривалістю більше чотирьох тижнів. Рентгенографія грудної клітини та спірометрія повинні розглядатися в першу чергу у пацієнтів даного
віку. У пацієнтів з неспецифічним кашлем може бути використаний підхід «спостереження-очікування-огляд», що складається зі спостереження протягом одного-двох тижнів. Найбільш частими причинами хронічного кашлю у дітей в віці від 6 до 14 років є астма, затяжний бактеріальний бронхіт та синдром кашлю верхніх дихальних шляхів
Затяжний бактеріальний бронхіт характеризується ізольованим хронічним кашлем, вологим кашлем, який розрішується за допомогою антибіотиків. Лікування складається з двотижневого курсу відповідного антибіотика, такого як амоксицилін/клавуланат.
Причини
Хронічний кашель може розвинутись на тлі іншого захворювання: наприклад, астми, риніту (закладеність носа, нежить або свербіж у носі), ХОЗЛ або інтерстиціального захворювання легень (ІЗЛ). Незважаючи на те, що наявність кашлю може пояснюватися цим, у всьому світі медичні фахівці рекомендують спеціально лікувати кашель, навіть якщо він супроводжує інше захворювання. Ось деякі найважливіші причини:
- рефлюкс (підйом) вмісту шлунка по стравоходу в горлянку;
- ушкодження нервів;
- запалення дихальних шляхів;
- порушення у верхніх дихальних шляхах, наприклад, синусит із
запаленням носових пазух. - тютюновий дим, вироби з віддушкою та забруднення;
- зміни у фізичній активності;
- гарячі або холодні навколишні умови або переміщення в інші умови,
наприклад, при виході з дому 8.холодного дня; - розмова чи спів;
- лежання;
- ранковий підйом;
- приймання їжі.
Оздоровлення
Так, у більш ніж 90% випадків кашель повністю зникає або суттєво зменшується в результаті адекватного лікування. Ключовим моментом є виявлення причини кашлю і застосування правильної лікувальної програми. Іноді, особливо при лікуванні астми і ГЕРБ, потрібний довгий час (до декількох місяців) для досягнення повного ефекту. Важливо послідовне і регулярне виконання рекомендацій лікаря. Також має величезне значення стійка зміна звичок і способу життя — відмова від куріння, зміна режиму харчування і дієти, обмеження контакту з алергенами, припинення прийому деяких препаратів.
Кашльовий синдром верхніх дихальних шляхів: антигістамінні препарати та місцеві судинозвужувальні препарати в ніс. Частою помилкою є призначення нових неседативних антигістамінних препаратів, які неефективні при цьому стані (крім алергічного риніту). У численних клінічних дослідженнях доведена противокашльова ефективність тільки для антигістамінних препаратів 1 покоління.
Бронхіальна астма та еозинофільний бронхіт: інгаляційні глюкокортикостероїди — обов’язкові та головні препарати для лікування астми. Це гормональні протизапальні речовини, які вводяться інгаляційно, тобто вдихаются у вигляді порошку або аерозолю, і діють безпосередньо в бронхах. Вони були спеціально розроблені для запобігання «гормональних» побічних ефектів, тому на відміну від таблетованих та ін’єкційних форм гормонів, дуже безпечні. Це доведено численними клінічними дослідженнями і широким досвідом застосування в усьому світі протягом багатьох
десятиліть.
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: антисекреторні препарати — препарати першого вибору (інгібітори протонної помпи), також можливе додавання прокинетиків та антацидів для зменшення рефлюксу та усунення його результатів. Вкрай важливим є дотримання дієтичних рекомендацій і модифікація звичок (відмова від відпочинку в горизонтальному положенні після їжі, підняття підголовнику у ліжка і т.п.).
Для лікування хронічного кашлю існує ряд методів. В різних випадках ефективні й різні методи. Тому, для пошуку оптимального лікування можливо навіть знадобиться випробувати кілька варіантів.
Найбільш розповсюдженими є наступні групи препаратів:
- Прокінетики: препарати, що викликають скорочення стравоходу і стискання сфінктера між стравоходом і шлунком;
- препарати для заспокоєння кашлю типу антигістамінних і тих, в яких є незначні дози морфіну.
Ваш лікар може запропонувати Вам спробувати один з цих препаратів у залежності від типу кашлю.
Для визначення ефективності існуючих методів терапії, а також для пошуку нових методів успішного лікування хронічного кашлю необхідне додаткове обстеження.
Нині проводяться випробування кількох нових препаратів, в тому числі й тих, що впливають на нервові закінчення, які викликають відчуття подразнення. Попередні результати цих випробувань досить оптимістичні, проте, перш ніж препарати стануть доступними пацієнтам, необхідні додаткові дослідження.
Продуктовая линейка Резистол
В этом разделе сайта есть издание со специализированной профессиональной информацией, предназначенной исключительно для медицинских и фармацевтических работников. Информация, размещенная в этом разделе, предназначена исключительно для ознакомления медицинских, фармацевтических работников и не является руководством для самостоятельной диагноза или лечения.
Для получения соответствующей информации необходимо подтверждение, что Вы являетесь медицинским или фармацевтическим работником (выбирая ответ, Вы подтверждаете ознакомление с изложенными выше ограничениями по получению соответствующей информации и самостоятельно отвечаете за достоверность предоставленных Вами сведений и за последствия ознакомления или использования соответствующей информации в случае нарушения указанных выше) ограничений по ее получению)