Синусит
Нежитем зазвичай називають закладеність носа та рясні слизові виділення. Однак він має багато форм, проявів та ускладнень. Найпоширенішим ускладненням застудного та алергічного нежитю є синусит. Це не є конкретна патологія, адже об’єднує кілька типів запальних процесів, які розвиваються в носових пазухах. Синусит може бути викликаний потраплянням в організм вірусів або мікробів. Найчастіше його діагностують у дітей віком від 3 до 15 років.
Причини виникнення
Лікування синусита залежить від симптоматики та особливостей перебігу захворювання. На призначення лікаря впливає причина появи нежиті, стадія перебігу, вид та місце розташування патологічного процесу. Вірусний синусит виникає у пацієнтів зі зниженим імунітетом і супроводжується грипом, ГРВІ ті і іншими вірусними захворюванням. Бактеріальний синусит викликаний стрептококовою, стафілококовою чи іншою інфекцією.
- Тривалий риніт;
- Ослаблений імунітет;
- Переохолодження;
- Аденоїди;
- Алергічна реакція;
- Грибкові патології;
- Травми носових пазух;
- Викривлення носової перегородки;
Хронічний синусит
Часто пов’язаний із грибковою чи бактеріальною інфекцією. Розвивається за умови несвоєчасного лікування гострої форми захворювання. Також причиною виникнення є невилікуваний тонзиліт, карієс та запальні процеси в порожнині рота.
Продуктивний синусит
Є результатом утворення у носових пазухах поліпів і кіст.
Залежно від того, де локалізується запальний процес, односторонній чи двосторонній синусит
Гострий синусит
Має вірусну етіологію. Серед симптомів — закладеність носа, гнійні виділення, підвищення температури тіла, біль у горлі.
Гайморит
Таку назву має запальний процес, що розвивається у верхньощелепних пазухах носа. Пацієнт скаржиться на закладеність носа, порушення нюху, підвищення температури тіла, біль в області перенісся, скронь, біля крил носа. Гайморит загострюється у сиру погоду. До появи захворювання схильні люди, які часто застуджуються, працюють на шкідливому виробництві, тривалий час перебувають у приміщенні з сухим повітрям. Також причиною виникнення є травмована слизова оболонка і викривлення перегородки носа.
Гнійний синусит
Спровокувати захворювання може деформація носовової перегородки, хронічні риніти, запущений карієс.
Як протікає синусит?
Найбільш інтенсивно біль відчувається, коли виникає гострий риносинусит. Шкіра і м’які тканини навколо носа можуть почервоніти, набряками і боліти при пальпації.
- Гнійні виділення з носа зеленого або жовтого кольору;
- Втрата нюху;
- Тиск в області проекції навколоносових пазух;
- Утруднене дихання;
- Продуктивний кашель, особливо вночі;
- Неприємний запах з рота;
Інші симптоми синуситу:
- Зубний і головний біль, що локалізується у передніх відділах;
- Больові відчуття в зоні чола;
- Біль в очах та між ними, сльозоточивість, запалення повік;
- Озноб і підвищена температура тіла;
Перебіг патології у дорослих
Гострий бактеріальний синусит у дорослих виникає через потрапляння інфекції в пазухи носа. Запалення може виникнути як в одній, так і в обох пазухах. Лікування синуситу препаратами дозволяє полегшити симптоматику і поборотися зі збудником. Антибіотик лікар призначає лише за наявності бактеріальної інфекції, яку визначають методом бакпосіву.
Перебіг патології у дітей
Як довго лікується синусит у дітей, залежить від віку пацієнта і стадії захворювання. Якщо нежить триває не довше 10 днів, допоможе промивання соляним розчином, провітрювання приміщення, вологе прибирання і тепле пиття. За призначенням лікаря можна використовувати судинозвужувальні краплі (не більше 5 днів).
Також для розрідження виділень з пазух призначають муколітики. Антибіотики лікар призначає після виявлення бактеріальної інфекції в процесі діагностичних досліджень.
Ускладнення
За умови несвоєчасного лікування гострого інфекційного синуситу можуть виникнути такі наслідки:
- Хронічний синусит;
- Загострення астми;
- Менінгіт;
- Отит;
- Погіршення зору;
- Аневризми і тромбоз судин, навколо носових пазух;
Діагностика синуситу
Аби уникнути ускладнень, варто при перших симптомах синуситу звернутися до сімейного лікаря або отоларинголога. Спеціаліст проведе первинний огляд, проаналізує анамнез
Лікування синуситу
- Судинозвужувальні назальні спреї — для зменшення набряку і покращення відходження слизових виділень;
- Протиалергічні медикаменти — якщо синусит спровокований алергічною реакцією;
- Протизастудні препарати — для зниження температури тіла, позбавлення болю, покращення самопочуття;
- Антибіотики — для усунення бактеріальної інфекції;
Профілактика синусита
Багатьох людей цікавить, як передається синусит. Саме це захворювання не вважається заразним, однак вірусний синусит в сезон спалахів застуди може передаватися повітряно-крапельним шляхом. Аби убезпечити себе, потрібно своєчасно звертатися до лікаря не лише при перших ознаках запального процесу в носових пазухах, але й при ГРВІ, грипі, скарлатині тощо. Також профілактика синуситу передбачає:
- Своєчасне лікування риніту;
- Зміцнення імунітету;
- Фізична активність і здоровий сон;
- Усунення викривлення носової перегородки;